Czym jest cellulit i jak z nim walczyć?

Cellulit to zmiany w tkance podskórnej spowodowane nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Potocznie nazywany jest skórką pomarańczy gdyż skóra pełna wystających okrągłych guzków przypomina swą fakturą skórkę pomarańczy. W terminologii medycznej nazywany jest lipodystrofią. Jest to miejsce nagromadzenia tłuszczu, wody oraz oraz produktów przemiany materii w tkance tłuszczowej. Gdy w okalającej komórki tłuszczowej, tkance łącznej zaczyna brakować miejsca dochodzi do powstawania guzków i nierówności. Podstawową przyczyną powstawania cellulitu są zaburzenia krążenia krwi i chłonki, zwanej inaczej limfą. 

Jakie są rodzaje cellulitu?

Wyróżnić można dwa główne rodzaje cellulitu:

 

  • Cellulit wodny: Głównym powodem powstawania cellulitu wodnego jest nieprawidłowa cyrkulacja krwi i limfy w tkankach. U kobiet od okresu dojrzewania ma związek z zaburzeniami hormonalnymi gdzie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego  kiedy organizm kobiety odkłada między innymi w skórze zapasy tłuszczu i wody. Organizm w tej części cyklu przygotowuje się na przyjęcie dziecka, wraz z miesiączką nadmiar ten jest wydalany. Cellulit wodny dotyczy głownie osób szczupłych.
  • Cellulit tłuszczowy (lipidowy): dotyka osób z nadwagą. Powstające zmiany występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej. Spowodowany jest odkładaniem zbyt dużych ilości tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Likwidacja tego nadmiaru wymaga zazwyczaj odpowiedniej diety oraz ruchu. Ten rodzaj cellulitu jest bolesny z powodu ucisku nadmiernie rozrośniętych komórek tłuszczowych na zakończenia nerwów.

Gdzie występuje cellulit?

Występowanie cellulitu ściśle związane jest z miejscami o największym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej. Są to przede wszystkim:

  • biodra
  • uda
  • ramiona
  • pośladki

Etapy rozwoju cellulitu

Etapy rozwoju klasyfikuje się w czterostopniowej skali:

  • Pierwszy stopień cellulitu –  w tej fazie cellulit nie jest zauważalny i pojawia się dopiero w efekcie ściśnięcia skóry. W wyniku uszczypnięcia skóry w przestrzeni między komórkami gromadzą się płyny tworząc przy tym niewielki obrzęk.
  • Drugi stopień cellulitu – nierówności widoczne są bez potrzeby przeprowadzania testu ściśnięcia skóry a po ściśnięciu swoją fakturą przypomina skórkę pomarańczy.
  • Trzeci stopień cellulitu – na tym etapie grudki są bardziej widoczne i mogą być bolesne.
  • Czwarty stopień cellulitu – ta postać cellulitu jest niestety bardziej bolesna. Grudki są bardzo duże a skóra pofałdowana. Często w tym stadium niezbędna jest konsultacja lekarska.

Dlaczego powstaje cellulit?

W dużym stopniu na powstawanie cellulitu wpływ ma uwarunkowanie genetyczne. Są również inne czynniki jego występowania, między innymi zaburzenia w gospodarce hormonalnej przez co najbardziej narażone jego występowaniem są kobiety ze względu na zachodzące zmiany w okresie dorastania, ciąży oraz menopauzy. 

Wzrost ilości estrogenów przyczynia się do zwiększenia przepuszczalności naczyń limfatycznych i krwionośnych. Doprowadza to do sytuacji, w której płyny fizjologiczne przepuszczane są przez naczynia powodując ich nagromadzania  w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie tego powstaje obrzęk utrudniający prawidłowe przepływanie krwi.

Do powstawania cellulitu przyczynia się również:

  • stres
  • brak ruchu
  • problemy z krążeniem
  • skłonność do obrzęków
  • wady postawy
  • zła dieta
  • nieregularne pory posiłków
  • noszenie zbyt obcisłych ubrań
  • noszenie butów na wysokim obcasie
  • palenie papierosów
  • zaburzenia hormonalne
  • przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu

Brak ruchu czy niewłaściwa dieta są bardzo istotnymi czynnikami. Tkanka tłuszczowa w organizmie składa się z komórek tłuszczowych (adipocytów). Adipocyty mogą wielokrotnie zwiększać swoją objętość w wyniku czego następuje ograniczenie mikrocyrkulacji krwi i limfy. W wyniku czego dochodzi do pogorszenia odprowadzania produktów przemiany materii. Prowadząc aktywny tryb życia zachodzi poprawa mikrokrążenia przez efekt masażu tkanek wywołanych napięciem mięśniowym. W momencie przekroczenia granicy odstępstwa tkanki tłuszczowej od normy masaż spowodowany napięciem i rozluźnieniem mięśnia przestaje wystarczać w dla prawidłowego  odprowadzania produktów przemiany materii powodując powstawanie lokalnych nabrzmiałych skupisk. 

Jak się pozbyć cellulitu?

We wczesnej fazie walka z cellulitem nie wymaga drastycznych metod. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej diety oraz zadbać o ruch aby poprawić mikrokrążenie. Często szukamy rozwiązania który eliminuje tylko sam skutek lecz nie przyczynia się do zwalczania przyczyn. Poza nowoczesnymi zabiegami kosmetycznymi istnieje szereg możliwości w którym może pomóc fizjoterapeuta oraz sprzęt rehabilitacyjny którym dysponuje. Wśród zabiegów rehabilitacyjnych można wyróżnić:

Ucząc się od fizjoterapeuty odpowiednich ćwiczeń manualnych zadbamy o poprawę odprowadzania płynów i pobudzimy ukrwienie. Można również skorzystać z zabiegu drenażu limfatycznego który pobudza pracę naczyń limfatycznych, przyspieszając odprowadzanie chłonki nawet na klika godzin po zabiegu. Podczas wizyty fizjoterapeuty które są przez nas realizowane w domu pacjenta można sprawdzić czy w rejonie brzuch, biodra lub szyi węzły chłonne nie są uciśnięte przez okoliczne zbyt napięte tkanki co może doprowadzić do zaburzeń odpływu. Wizyty naszych fizjoterapeutów realizowane są między innymi terenach miast Bielska-Białej, Skoczowa, Brennej oraz okolicznych gmin.

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *