Kinesiotaping techniki

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

kinesiotaping główne zalety działania

Krótka historia plastrów dynamicznych


Pewnie większość z was widziało już plastry szczególnie u sportowców? Podczas wielu imprez sportowych na szczeblu lokalnym bądź też międzynarodowym można zauważyć oklejonych zawodników taśmą. Oklejanie skóry potocznie określane jako taping jest metodą stworzoną przez dr Kenzo Kase w 1973r. i została po raz pierwszy zaprezentowana podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988r. Kinesiotaping swoją nazwę zawdzięcza nauce zajmującej się ruchem ciała człowieka czyli kinezjologii.


Budowa taśmy do tapingu


Taśma posiada strukturę maksymalnie zbliżoną do ludzkiej skóry i określana jest w środowisku fizjoterapeutów również jako plaster dynamiczny. Jego rozciągliwość mieści się w zakresie 130-140%, jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem lycry. Plastry są wodoodporne także nie ma obawy o odklejenie plastra podczas kąpieli lub intensywnego wysiłku fizycznego, mając na uwadze osoby aktywne fizycznie dodatkowym atutem jest ich wysoka przepuszczalność powietrza co znacząco wpływa na komfort podczas ćwiczeń. Plaster po aplikacji dzięki swoim właściwością po krótkim czasie staje się praktycznie niewyczuwalny na ciele dla osoby oklejonej. Ich walory hipoalergiczne na pewno zostaną docenione przez osoby z problemami skórnymi.


Kinesiotaping – działanie


Dzięki właściwej aplikacji taśmy wykonanej przez fizjoterapeutę taśma poprawia ruchomość powięzi przez co wpływa wspomagająco na układ mięśniowy oraz kostno-stawowy. Dodatkowym korzystnym wpływem plastrów dynamicznych jest usprawnienie krążenia krwionośnego oraz limfatycznego. Zatem metodę tą możemy stosować nie tylko przeciwbólowo i przeciwzapalnie ale również w leczeniu obrzęków. Ponadto plastry stabilizują stawy znajdując zastosowanie podczas uprawiania sportu.

 

 

Jak długo trzymać przyklejony plaster do Kinesiotapingu?

Zazwyczaj jest to okres około 7 dni w których taśma ułatwia wykonywanie ruchów, poprawia zakres ruchu mięśni i stawów zarazem korygując ich pracę. Po zdjęciu taśmy przed kolejną aplikacją należy odczekać 24 godziny. W tym czasie powinniśmy pozbyć się resztek kleju z miejsca w jakim plaster był przyklejony. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy taśmy do kinesiotapingu zdjąć.

 

Kinesiotaping – Wskazania:

 

 

  • Dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym
  • Leczenie blizn i krwiaków
  • Przyśpieszenie procesu gojenia po urazach
  • Leczenie skręceń i zwichnięć stawów
  • Wady ustawienia stóp
  • Uszkodzenia mięśni lub wiązadeł spowodowane urazem
  • Zapalenie pochewek ścięgnistych
  • Dolegliwości bólowe układu mięśniowo szkieletowego
  • Bóle kręgosłupa oraz dolegliwości bólowe kolan, barku
  • Zwiększenie wydolności oraz sprawności podczas uprawiania sportu
  • Terapia pacjentów neurologicznych

 

Techniki oklejania taśmami

Jeśli już wcześniej spotkaliście się z kimś oklejonym taśmami lub mieliście już sami wykonaną taka aplikację pewnie zauważyliście że układane są one we wzory które w tym przypadku mają swoje znaczenie. Spróbujemy to uporządkować:

  1.  I
  2.  X
  3.  Y
  4. Wachlarz
  5. Sieć

I tak z wykorzystaniem odpowiednich kształtów aplikujemy taśmy zgodnie do uzyskania zamierzonych efektów.

  • Dla aplikacji wspomagającej aktywność mięśnia naklejamy plaster na mięsień od początku do końca przyczepu mięśnia naciągając taśmę do granicy około 20%. Używamy w tym przypadku taśmy w kształcie I oraz Y
  • Przypadek odwrotnym czyli dla zahamowania aktywności mięśnie naklejamy taśmę nad mięsień od początku do końca przyczepu. W tym przypadku rozciągamy taśmę w granicach 15-35% używając taśmy w kształtach I, X, Y.
  • Aby przywrócić prawidłową ruchomość powięzi używa się taśmy rozciągniętej od 10% do 50% w kształcie liter Y oraz I
  • W korekcji przestrzennej celem jest zwiększenie przestrzeni pomiędzy tkankami. Stosujemy taśmy w kształcie I ułożonej w formie gwiazdy napinając ją podczas aplikacji do granicy około 30%
  • Korekcja mechaniczna ma za zadanie prawidłowe ustawienie stawów w pozycji naturalnej. W tym przypadku używamy taśm w kształcie litery I  oraz Y tym razem naciągając ją mocno do granicy 75-100%
  • W przypadku kiedy chcemy uzyskać odprowadzenie nadmiernej  ilości płynu  z tkanek oraz zwiększyć przestrzeń międzykomórkową dokonujemy korekcji limfatyczno-krążeniowej stosując plastry w kształcie wachlarza napinając je do 10-15%.

Czy można oklejać się samemu?

Na własną odpowiedzialność taśmy możemy przyklejać sami. Choć dla poprawnej i efektywnej aplikacji powinniśmy skorzystać z porady fizjoterapeuty, dlaczego? Po pierwsze samodzielna aplikacja często nie przyniesie efektu a może grozić powstaniem skutków ubocznych. Po drugie aplikacja taśmy do kinesiotapingu wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy z zakresu budowy ludzkiego ciała, sposobu ich działania oraz odpowiedniego dostosowania do zdiagnozowanych schorzeń. Na rynku możemy znaleźć już gotowe powycinane taśmy jednak ich samodzielne naklejenie bez konsultacji z fizjoterapeutą może być z góry skazane na niepowodzenie.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]