Rehabilitacja kolana - kolano skoczka
Rehabilitacja kolana to dość szeroki obszar dla fizjoterapeuty z wielu względów. Przede wszystkim jest to największy staw ciała człowieka. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę anatomiczną jest najbardziej podatny na uszkodzenia i urazy. W konkretnie omawianym przypadku jakim jest „kolano skoczka” za powstawanie urazu odpowiada wzmożona aktywność fizyczna. Dlatego uraz ten dotyka najczęściej sportowców, choć nie tylko.
Biomechanika stawu kolanowego
Staw kolanowy jest stawem zawiasowym, zmodyfikowanym, o obszernym zakresie ruchu. W pozycji anatomicznej dochodzi w nim do ruchu zginania – prostowania. Są one kombinacją toczenia i ślizgania. Dla osób w wieku 18-40 lat zakres ruchu powinien wynosić 130-135 stopni. Zwiększa się on pod wpływem działania sił zewnętrznych i w chwili zetknięcia pięty z pośladkiem wynosi 160 – 170 stopni. Na ograniczenia ruchomości mają wpływ również wiek oraz płeć, tak u młodych kobiet obserwuje się występowanie przeprostu w skali 5-10 stopni. Z kolei u mężczyzn w podeszłym wieku jest to ograniczenie wyprostu. Drugi rodzaj jest ruchem rotacyjnym. Ruch skrętny zachodzi w końcowej fazie wyprostu w stawie udowo-piszczelowym gdzie zachodzi rotacja zewnętrzna piszczeli w zakresie około 10 stopni. Rzepka podczas wyprostu ślizga się ku górze a podczas zgięcia w dół pokonując w tym czasie drogę 5-7 cm.
Czym jest kolano skoczka
Kolano skoczka jest to uszkodzenie wiązadła rzepki w miejscu jego połączenia z rzepką. Na wskutek aktywności fizycznej w miejscu tym sumują się różnego rodzaju mikrourazy. W perspektywie dłuższego czasu dochodzi w tym obszarze do degeneracji tkanek. Największym oraz najczęstszym powodem ich występowania jest nadmierne obciążenie wynikające z wyskoku i lądownia na stopy. Podczas tej aktywności następują mikropęknięcia poszczególnych włókien wiązadła rzepki. Dlatego najczęściej dotyka sportowców trenujących koszykówkę, siatkówkę lub piłkę ręczną.
Wśród najczęstszych objawów mogą występować:
- obrzęk przedniej powierzchni kolana
- asymetria obrysu rzepki
- ból pod rzepką
- zmniejszenie zakresu ruchu
No comment