Poprawa równowagi – co robić po udarze

Wystąpienie udaru jest bardzo ryzykowne dla organizmu i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jest to stan, do którego dochodzi na skutek zablokowania dopływu krwi do mózgu i jego niedostatecznego dotlenienia. W leczeniu powikłań po takim wydarzeniu bardzo często potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty w placówce medycznej lub w domu pacjenta. Do najczęstszych skutków udaru mózgu należy m.in. utrata lub zaburzenia równowagi. Problemy z zachowaniem stabilności u osób w różnym wieku mogą doprowadzić do całkowitego uziemienia lub konieczności nauki chodzenia od podstaw. Z tego wpisu dowiesz się na co zwrócić największą uwagę u pacjentów po zawale mózgu i jak poprawić motorykę ruchu poszczególnych partii ciała.

Od czego zależy prawidłowe utrzymanie równowagi?

Każdy człowiek ma tzw. środek ciężkości, który określa punkt podporu dla sylwetki. Mamy również możliwość przemieszczania tej siły, dzięki konkretnej granicy stabilności, przez którą pochylając się do przodu lub do tyłu nie tracimy równowagi. Udar mózgu może to zjawisko zaburzyć, wpływając na nieprawidłową pracę stawu skokowego. To właśnie na ten obszar fizjoterapeuta domowy lub stacjonarny powinien postawić szczególny nacisk podczas leczenia.

Od czego rozpoczyna się praca nad przywróceniem równowagi?

W trakcie i po udarze najważniejszy jest czas reakcji i jak najszybsze podjęcie działań, mających na celu poprawę stanu zdrowia chorego. Bez względu na to, czy wykonujesz zabiegi w placówce czy w domu pacjenta, powinieneś zacząć od
ćwiczeń w chodzie i staniu, skupiających się na wzmocnieniu mięśni wokół stawu skokowego i stóp. Do najpopularniejszych praktyk domowych i w gabinetach fizjoterapeutycznych należą ćwiczenia opierające się na przeniesieniu ciężaru ciała na te partie, np.:

  • wznoszenie na palcach,
  • pochylanie ciała do przodu oraz kołysanie się na boki przy ścianie lub z zabezpieczeniem w postaci barierek,
  • sięganie po różne przedmioty w pozycji stojącej.

Fizjoterapia w domu lub w obiekcie medycznym

W wykonywaniu wyżej wymienionych ćwiczeń pomogą nasi lekarze. Fizjoterapia mobilna na terenie Bielska, Skoczowa, Cieszyna oraz gmin ościennych to usługa skierowana do pacjentów po udarze mózgu oraz innych wypadkach, którzy nie mogą samodzielnie przetransportować się do placówki i muszą ćwiczyć z miejsca swojego zamieszkania.

Paulina Wachmeta

Nazywam się Paulina Wachmeta, założyłam rehabGo z myślą aby usprawnić pacjentom dostęp do rehabilitacji. Jestem magistrem Fizjoterapii, absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Przeprowadzam rehabilitację zarówno u osób z dolegliwościami pourazowymi, jak i z przewlekłymi schorzeniami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Stawiam na rozwój, dlatego od 15 lat aktywnie poszerzam swoją wiedzę zawodową, zwłaszcza w zakresie rehabilitacji osób starszych oraz dzieci.

Moim celem jest efektywna pomoc pacjentom. Metody współpracy zawsze dopasowuję do stanu zdrowia i fizycznych możliwości konkretnej osoby.

0
Lat doświadczenia
Zarezerwuj wizytę