Rehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce, artroskopii i amputacjach kończyn

Oferta rehabGo obejmuje również rehabilitację po endoprotezoplastyce – zabiegu chirurgicznym stosowanym w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i urazów. Zazwyczaj polega on na zastąpieniu naturalnego stawu biodrowego lub kolana sztucznym odpowiednikiem, czyli endoprotezą. Po zabiegu konieczne jest odbycie rehabilitacji, która pozwala pacjentowi odzyskać sprawność. W ramach zajęć realizowane są ćwiczenia czynne odcinków, które nie zostały objęte unieruchomieniem, ćwiczenia synergistyczne, synkinetyczne, a także izometryczne.

Dobrze przeprowadzona rehabilitacja po endoprotezoplastyce pozwala zwiększyć zakres ruchów w operowanym stawie, nie wyzwala dolegliwości bólowych i wzmacnia siłę mięśniową.

Kolejne wskazania do ćwiczeń z fizjoterapeutą do przebycie artroskopii i amputacji kończyn. W przypadku artroskopii celem jest zmniejszenie bólu, wzmocnienie mięśni oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. Rodzaj stosowanych ćwiczeń zależy od dolegliwości, wieku pacjenta i jego kondycji – inne ćwiczenia stosuje się np. przy zerwanym więzadle, inne po zabiegu w obrębie łąkotki.

Rehabilitacja po amputacji kończyn również jest niezwykle istotna. Zaleca się, aby pacjent był aktywny fizycznie w czasie wskazanym przez lekarza. Z reguły najlepiej zacząć terapię jak najszybciej. Aktywność fizyczna pacjenta pod okiem fizjoterapeuty pozwala m.in. zmniejszyć ryzyko wystąpienia przykurczów.

Rodzaj ruchu dobieramy zawsze odpowiednio do wieku i możliwości pacjenta, wszystko odbywa się etapami.

Rehabilitacja w zespołach bólowych stawów, chorobach zwyrodnieniowych

Choroby zwyrodnieniowe i zespoły bólowe stawów to jedne z przyczyn korzystania z usługi rehabilitacji. Problemy w obrębie stawów dotyczą głównie osób starszych, po 65. roku życia, ale nie tylko. Najczęściej odczuwane objawy to:

  • trzeszczenie przy wykonywaniu ruchów,

  • krótkotrwała, poranna sztywność w obrębie stawów,

  • zmniejszenie ruchomości stawu,

  • uczucie przeskakiwania,

  • bóle,

  • zmiana obrysu stawu,

  • wysięki w stawach.

Chociaż choroby zwyrodnieniowe nie są możliwe do całkowitego wyleczenia, to można znacząco spowolnić lub nawet zatrzymać ten proces. W ramach profilaktyki zaleca się głównie fizjoterapię. Profesjonalna rehabilitacja w zespołach bólowych stawów zniweluje te dolegliwości, zmniejszy napięcie mięśniowe, oraz poprawi funkcje i zakres ruchomości stawów.

Systematyczna aktywność ruchowa pod okiem fizjoterapeuty poprawia siłę oraz elastyczność mięśni wokół chorych stawów. W efekcie umożliwia zwiększenie zakresu ruchów. Spośród metod rehabilitacji w chorobach zwyrodnieniowych stosujemy m.in. ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie kończyn, terapię manualną, oraz fizykoterapię o działaniu przeciwbólowym.

Rehabilitacja pourazowa

Oferujemy rehabilitację pourazową z dojazdem do pacjenta m.in. w przypadku złamania, skręcenia, naderwania, naciągnięcia, zwichnięcia, czy stłuczenia. Realizujemy również ćwiczenia i zabiegi po operacjach kręgosłupa, stawu barkowego, biodrowego, łokciowego, skokowego itp. Zajmujemy się niwelowaniem takich dolegliwości jak łokieć tenisisty, kolano skoczka, czy ostroga piętowa.

Pomożemy Ci w szybkim przywróceniu funkcji narządów po kontuzji i operacji chirurgicznej. Usługa jest skierowana do osób o ograniczonej sprawności ruchowej, uprawiających sport, w podeszłym wieku i przewlekle chorujących, a także tych, które cierpią na problemy z układem ruchu w wyniku zdarzeń losowych.

Odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów, dopasowany do Twojej indywidualnej sytuacji, umożliwi szybki powrót do zdrowia. Zajęcia monitorowanie przez fizjoterapeutę są w pełni bezpieczne. Dlatego często wdraża się je już we wczesnym etapie leczenia.

Ważne, aby domowa rehabilitacja pourazowa była prowadzona w sposób regularny, planowy i konsekwentny.