Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe - co to oznacza?

Już w pierwszych chwilach życia u noworodka poddaje się do oceny napięcie mięśniowe które wykazuje się w skali Apgar. Każda matka po porodzie z niecierpliwością czeka na wynik tych wstępnych badań które oceniają oprócz napięcia mięśni również zabarwienie skóry, czynności serca, czynności odruchowe oraz reakcje na odruchy. Obniżona punktacja po urodzeniu nie oznacza od razu choroby dziecka gdyż te może szybko nieprawidłowości nadrobić, jednak jest impulsem do szerszej obserwacji oraz w razie potrzeby konsultacji ze specjalistą. Pamiętaj jednak że obniżone napięcie mięśniowe to nie choroba a zespół objawów z którymi skutecznie można walczyć stosując odpowiednio dobraną rehabilitację.

Do nieprawidłowego napięcia mięśniowego może dochodzić w wyniku różnych czynników. Mogą to być między innymi zaburzenia w układzie nerwowym, choroba genetyczna, wada wrodzona czy też nieprawidłowa pielęgnacja dziecka. Jednak nie każdy przypadek sygnalizuje chorobę, w przypadku szybko zdiagnozowanych objawów i wdrożenia ćwiczeń rehabilitacyjnych może pomóc dziecku budowę odpowiedniego napięcia mięśniowego. Do wymagających konsultacji przypadków nalezą te kiedy dziecko jest wiotkie i nie stawia oporu oraz wtedy kiedy nie wykonuje żadnego ruchu.

Najczęstsze przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego

Do najczęściej wymienianych oraz rozpoznawanych przyczyn obniżonego napięcia mięśniowego zaliczają się:

  • niedotlenienie okołoporodowe
  • encefalopatia (uszkodzenie struktur mózgu przez czynniki różnego pochodzenia)
  • wcześniactwo
  • choroby genetyczne takie jak Zespół Downa
  • choroby układu nerwowo – mięśniowego (neuropatia, miopatia, rdzeniowy zanik mięśni)
  • krwawienia śródczaszkowe
  • zakażenia ośrodkowego układu nerwowego

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt - objawy

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci

Inne objawy niż u niemowląt można zauważyć u dzieci starszych już chodzących. Najczęstsze z nich prezentujemy na infografice. Oprócz nich możemy zaobserwować również problemy z wadą wymowy, płytki oddech, siad W, skłonność do przyjmowania dziwnych i nieprawidłowych pozycji.

Wśród możliwych objawów znaleźć mogą się również:

  • Niechęć do gryzienia potraw
  • Cichy głos
  • Otwarte usta
  • Mała ruchliwość u dziecka
  • Częste podpieranie głowy przy pisaniu i zabawie

Masz pytania? Napisz do nas!

Metody leczenia obniżonego napięcia mięśniowego

Podstawową metodą leczenia w zdecydowanej większości przypadków jest systematyczna rehabilitacja. Większość wykonywanych ćwiczeń po uprzednim instruktarzu przeprowadzonym przez fizjoterapeutę powinna być systematycznie powtarzana przez rodzica z dzieckiem. Codzienne wykonywanie ćwiczeń z dzieckiem pomoże w bardziej efektywny sposób budować prawidłowe napięcie mięśniowe. W przypadku dzieci u których zaobserwowaliśmy obniżone napięcie mięśniowe powinniśmy zrezygnować lub mocno ograniczyć przyrządy typu chodzik, szelki czy też bujak. Również u dzieci zdrowych te wspomagacze bardziej szkodzą niż pomagają w prawidłowym rozwoju. 

Starajmy się również angażując dziecko do zabawy trochę mu ją „utrudniać”. Najlepiej aby dziecku nie podkładać zabawek pod rączki a zostawiać w zasięgu wzroku tak aby samo mogło po nie sięgnąć. Nie zaleca się również obkładania dziecka poduszkami czy podpierania podczas zabawy w siadzie tak aby mogło samo próbować trzymać pion. 

Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej po zaobserwowaniu i potwierdzeniu przez lekarza lub fizjoterapeutę objawów. Dziecko we wczesnym okresie swojego życia jest bardziej podatne na rehabilitację. W większości przypadków u dzieci z prawidłowym rozpoznaniem w wieku między 3 a 6 miesięcy wystarczy kilka sesji rehabilitacyjnych aby osiągnąć zamierzone efekty. Jednak nie oznacza to iż dzieci starsze „kilkuletnie” nie mają dobrych rokowań w rehabilitacji, jest ona w tym przypadku zazwyczaj dłuższa i bardziej złożona dla osiągniecia założonych efektów.

PaTRYCJA WOLNY

Nazywam się Patrycja i jestem fizjoterapeutką, specjalizującą się w ortopedii, pacjentach bólowych i pooperacyjnych. Na co dzień pracuje w renomowanej placówce Ortopedyczno-Sportowej, gdzie zdobyłam cenne doświadczenie w tej dziedzinie. Nieustannie się kształcę i rozwijam, aby zapewnić swoim pacjentom jak najlepszą pomoc.
Prywatnie jestem miłośniczką sportu, która prowadzi aktywny tryb życia. Jeśli zmagasz się z bólami mięśni lub stawów, jesteś po operacji, masz problemy z dyskopatią, zachęcam do kontaktu.

Lat doświadczenia
0