Rehabilitacja w ujęciu osteopatycznym
Osteopatia jest to dziedzina fizjoterapii, która traktuje organizm jako jedną całość akceptując zależność pomiędzy ciałem a umysłem. Osteopatia opiera się manualnej metodzie diagnozowania i leczenia w której specjalista osteopatii przy pomocy rąk wspomagają organizm w regeneracji i poprawie ruchomości tkanek w organizmie. Osteopatia charakteryzuje się holistycznym podejściem do zdrowia człowieka potrafiąc złagodzić objawy schorzenia w sposób kompleksowy.
Główne założenia osteopatii
Głównym celem osteopatii jest wsparcie organizmu w samoregeneracji, poprawiając ruchomość wszystkich tkanek. Jest to metoda rehabilitacji która poza strefą fizyczną za powodzenie w terapii przygotowuje pacjenta również od strony umysłowej. Osteopatia zakłada iż każdy organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji zależnej od wewnętrznej siły i wiary pacjenta.
- dane struktury organizmu nigdy nie tracą swoich właściwości do prawidłowej regeneracji
- procesy zachodzące w ciele są ściśle związane z budową anatomiczną
- traktowania ciała jako jedność, która pozwala współpracować wszystkim strukturom

Kim jest osteopata
Osteopata to specjalista posiadający ogromną wiedzę na temat anatomii człowieka, patologii układu ruchowego, a także biomechaniki układu mięśniowo i kostnego. Aby zajmować się tą dziedziną należy ukończyć studia medyczne uzyskując tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty. Następnie odbyć 5 letnie podyplomowe studia osteopatyczne kończące się egzaminem klinicznym.
Na czym polega osteopatia?
Jest to manualna metoda leczenia polegająca na oddziaływaniu na tkanki lub narządy wewnętrzne przy użyciu rąk w celu poprawienia ich ruchomości, mobilizacji, zmniejszeniu napięcia zapewniając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jedynym narzędziem pracy osteopaty są jego dłonie dzięki którym jest w stanie wyczuć napięcia i rozpoznać sygnały o schorzeniach. Poprzez holistyczne podejście do problemu pacjenta i znajomości anatomii osteopata jest w stanie odnaleźć przyczynę bólu niekoniecznie w miejscu jego występowania.
Wizyta u osteopaty może być wymagana w przypadku:
- przeciążenia stawów
- dyskopatii
- bólu pleców
- bólu kręgosłupa i stawów
- nietrzymania moczu
- objawów stwardnienia rozsianego
- zaburzeniu trawienia
- refluksów
- zespołu jelita drażliwego
- patologii stawu skroniowo-żuchwowego
- powikłania po udarach i wylewach
- zaburzeniach układu krążenia
- schorzeniach układu oddechowego
- osłabieniu odporności
- zawrotów i bólów głowy
Osteopatia w leczeniu pediatrycznym:
- zaburzenia ssania i połykania
- nieprawidłowa ruchomość kręgosłupa i stawów
- dysplazje stawu biodrowego
- kręcz szyjny
- niedrożność kanalików łzowych