O ile z terminami, takimi jak rehabilitacja czy fizjoterapia, mogliśmy się już jako społeczeństwo osłuchać, tak ten wysoce specjalistyczny rodzaj terapii leczniczej wciąż może być dla nas zupełnie obcy. Szczególnie dla tych osób, które nie miały z nim jeszcze do tej pory żadnej styczności. Jeśli czeka nas jednak wizyta u specjalisty ze względu na przebyte złamania czy inne problemy z układem narządów ruchu, dobrze poznać także i tę gałąź medycyny. Pozwoli to nam w razie potrzeby jeszcze lepiej zrozumieć zalecany w naszym przypadku plan leczenia. Co rozumiemy w takim razie pod pojęciem „fizykoterapia” i jaki jest jej sens?

Cele oraz metody stosowane w fizykoterapii

Na wstępie należy przede wszystkim zaznaczyć, że jest to jeden z rodzajów fizjoterapii, a więc także i szeroko pojętej rehabilitacji medycznej. W fizykoterapii na zmienione chorobowo miejsca w naszym ciele, a także na stawy i mięśnie po różnego rodzaju operacjach bądź urazach oddziałuje się na ciało ultradźwiękami, prądem elektrycznym, polem magnetycznym, laserem czy też niskimi temperaturami. Zabiegi z tego zakresu przeprowadzane będą więc wyłącznie za pomocą specjalistycznych sprzętów i urządzeń do zastosowań medycznych. Głównym celem tego rodzaju metod leczniczych może być oczywiście przywrócenie bądź utrzymanie zdolności ruchowych pacjenta, minimalizowanie obrzęków i stanów zapalnych, a także uśmierzanie bólu oraz niwelowanie dyskomfortu wynikającego z problemów z narządami ruchu. Poza tym zadaniem fizykoterapii może być również stymulowanie procesów gojenia oraz odnowy tkanek.

 

Do przeprowadzanych zabiegów zalicza się m.in.:

  • laseroterapię,
  • galwanoterapię,
  • krioterapię,
  • elektroterapię,
  • magnetoterapię,
  • światłolecznictwo.

Wskazania do wykorzystania tego typu metod leczniczych

Grupą docelową tworzą w dużej mierze oczyścicie pacjenci po operacjach, kontuzjach oraz różnego typu urazach. Na fizykoterapię kieruje się jednak także osoby cierpiące na reumatyzm, zmiany zwyrodnieniowe stawów lub kręgosłupa czy też na inne choroby przewlekłe bądź schorzenia wieku starczego.

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *