Czym jest fizjoterapia?

To nauka medyczna, której potencjał oraz znaczenie dla zdrowia nasze społeczeństwo tak naprawdę dopiero zaczyna odkrywać. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług fizjoterapeuty, warto dobrze zrozumieć istotę tej gałęzi medycyny, by upewnić się, że rzeczywiście to tego rodzaju działania są odpowiednie dla naszych potrzeb. Co więc oznacza termin „fizjoterapia” i z jakiego rodzaju problemami możemy udać się do specjalistów z właśnie tej dziedziny?

Główne cele oraz różnice w odniesieniu do rehabilitacji

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nadrzędnym zadaniem fizjoterapii jako narzędzia terapeutycznego jest utrzymywanie, rozwijanie oraz przywracanie organizmowi pacjenta jego zdolności ruchowych, minimalizowanie obrzęków czy usprawnianie funkcjonowania poszczególnych narządów. Stosowane w jej przypadku techniki oraz metody mają więc nie tylko wspierać proces leczenia przy różnego rodzaju chorobach oraz urazach, lecz także pomagać pacjentom, m.in. seniorom czy sportowcom, zadbać o zachowanie odpowiedniej sprawności fizycznej. Należy ponadto pamiętać, że fizjoterapia to nie to samo co rehabilitacja, choć jest ona jednocześnie jej częścią, a pojęcia te – w potocznym języku – stosowane są niekiedy zamiennie. Rehabilitacja jest zdecydowanie bardziej obszernym terminem, który odnosi się do leczenia chorób narządu ruchu jako kompleksowego procesu. Fizjoterapia może być natomiast jednym z elementów szeroko rozumianej rehabilitacji, który skupia się przede wszystkim na takich działaniach, jak np.:

 • masaże lecznice i mobilizacja tkanek miękkich,
 • techniki manualne
 • treningi funkcjonalne,
 • fizykoterapia,
 • kinezyterapia,

Dla kogo zalecana jest fizjoterapia?

Skorzystanie z powyższych technik terapeutycznych może być zalecane zarówno w przypadku różnego rodzaju kontuzji, urazów, chorób układu ruchu czy też po operacjach ortopedycznych, jak również u pacjentów, którzy odczuwają ból wynikający z siedzącego trybu życia lub utrzymywania niewłaściwej postawy ciała. Do wizyty może nas skłonić także poczucie, że nasze ciało nie jest już tak sprawne jak kiedyś, a niektóre czynności zaczynają nam sprawiać trudność.

Kto najczęściej korzysta z fizjoterapii?

Po przeprowadzeniu badań statystyczny przez firmę Kantar na zlecenie KiF okazało się iż połowa społeczeństwa nigdy nie korzystała z fizjoterapii a 5% nigdy o niej nie słyszało. Można by stwierdzić że to dobry wynik bo społeczeństwo jest zdrowe, jednak nic bardziej mylnego. Wynik ten dowodzi tego iż wiele osób nawet pomimo potrzeby nie zostało skierowanych do tego specjalisty. Wielokrotnie słyszymy historię od osób do nas trafiających iż usłyszeli od lekarza że „to już tak będzie” albo „tylko operacja”. Nawet nie dano im szansy na poprawę jakości swojego zdrowia a od razu stawiano wyrok.

Jeśli wziąć by pod uwagę poszczególne grupy korzystające z usług fizjoterapeuty okazuję się iż znacznie częściej robią to kobiety (53,6%). Również wiek ma znaczenie gdyż w większości są to osoby w przedziale wiekowym 34-55 lat (55%). Znacznie częściej dostęp do tych usług znajdują osoby korzystające z Internetu (53,3%). Choć usługi te stają się coraz bardziej popularne wśród osób zamieszkujących mniejsze miejscowości (36%) to jednak nadal to większe miasta odpowiadają za częstsze korzystanie z fizjoterapii (58,9%) dla miast do 20 tyś mieszkańców oraz (59,9%) dla miast od 20 do 100 tyś mieszkańców. Tak również osoby z średnim (54,9%) oraz wyższym (66,3%) wykształceniem znacznie częściej decydowały się na pomoc fizjoterapeuty. Również sytuacja materialna miała wpływ na kontakt z fizjoterapeutą.

Kim jest Fizjoterapeuta?

Często kiedy słyszymy słowo fizjoterapeuta myślimy sobie (masaż) i tak oczywiście fizjoterapeuta potrafi masaż wykonać ale jest to zaledwie ułamek jego możliwości oraz umiejętności które nabywa podczas studiów medycznych. Więc kojarzenie fizjoterapeuty tylko z masażem jest błędne gdyż specjalista ten w wyniku zdobytej wiedzy i nabytemu doświadczeniu w dużej mierze potrafi w przypadku potrzeby pacjenta dobrać odpowiednie ćwiczenia aby złagodzić dolegliwości bólowe, podnosi sprawność ruchową. Rehabilitację manualną często uzupełnia zabiegami fizykoterapeutycznymi. Dzięki swojej wiedzy i często licznym specjalistycznym kursom jest w stanie skutecznie zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólowych oraz znaleźć odpowiednią metodę aby pacjentowi pomóc w poprawie jakości swojego życia.

W Polsce na koniec 2019r zarejestrowanych było 65443 fizjoterapeutów aktywnych zawodowo. Blisko 75% to kobiety. Fizjoterapeuci to ludzie relatywnie młodzi, przeważnie w wieku 25-39 lat, co wskazuje na to iż sama fizjoterapia i potrzeba dostępu do usług tych specjalistów jest dziedziną dopiero rozwijającą się. Tylko co ósmy fizjoterapeuta ma co najmniej 50 lat co z jednej strony napawa optymizmem gdyż dostęp do usługi fizjoterapeuty jest ograniczony z powodu małej ich ilości. W Polsce średnio na 10 000 mieszkańców przypada 17 fizjoterapeutów co po przeliczeniu daje nam 1 fizjoterapeutę na 600 mieszkańców. Mając na uwadze wcześniej przedstawione dane statystyczne gdzie tylko 50% populacji korzysta z ich usług daje nam to nadal 300 osób na jednego fizjoterapeutę!.

 • Podaj swój adres
 • Wybierz fizjoterapeutę
 • Wybierz usługę
 • Wybierz dodatkową usługę
 • Wybierz dzień i czas
 • Podaj informacje
 • Akceptacja regulaminu Systemu Rezerwacji Internetowej
 • Metoda płatności
 • Potwierdzenie

Podaj swój adres

Wybierz lokalizacje

Podaj swój adres

Wybierz lokalizacje

Wybierz fizjoterapeutę

Możesz wskazać preferowaną osobę lub zostanie ona przydzielona automatycznie.

Wybierz usługę

Wybierz usługę najbardziej pasującą do Twoich oczekiwań.

Wybierz dodatkową usługę

Wybierz z listy dodatkową usługę jeśli jest wymagana podczas wizyty.

Wybierz dzień i czas

Wybierz wstępny termin wizyty lub datę zgłoszenia rezerwacji. Sprawdzimy dostępność i oddzwonimy do Ciebie.

Podaj informacje

Podaj niezbędne dane do kontaktu

Akceptacja regulaminu Systemu Rezerwacji Internetowej

Zaznaczenie pola oznacza akceptację regulaminu obowiązującego dla świadczenia usług przez podmiot "Paulina Wachmeta rehabGo - Mobilna Rehabilitacja" dostępnego na stronie www.rehabgo.pl

Metoda płatności

Możesz zapłacić kartą płatniczą lub na miejscu podczas wizyty.

Potwierdzenie

Twoja rezerwacja jest potwierdzona.
Masz pytanie?
Zadzwoń: +48 661 393 449

Lokalizacja usługi

Lokalizacja usługi
Wybierz fizjoterapeutę
Zabiegi
Dodatkowe usługi
Proponowany termin wizyty
Dane pacjenta
Akceptacja regulaminu Systemu Rezerwacji Internetowej
Bezpieczne zakupy
Dziękujemy!
Województwo Śląskie
Miasta i Powiaty A-B
2 Locations
Bielsko-Biała
Bytom
Powiat będziński
8 Locations
Będzin
Bobrowniki
Czeladź
Mierzęcice
Psary
Siewierz
Sławków
Wojkowice
Powiat bielski
9 Locations
Bestwina
Buczkowice
Czechowice-Dziedzice
Gmina Jasienica
Jaworze
Kozy
Szczyrk
Wilamowice
Wilkowice
Powiat bieruńsko-lędziński
5 Locations
Bieruń
Imielin
Lędziny
Bojszowy
Chełm Śląski
Miasta i Powiaty C-F
3 Locations
Chorzów
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Powiat cieszyński
12 Locations
Brenna
Cieszyn
Chybie
Dębowiec
Goleszów
Hażlach
Istebna
Skoczów
Strumień
Ustroń
Wisła
Zebrzydowice
Miasta i Powiaty G-K
3 Locations
Katowice
Gliwice
Jaworzno
Powiat gliwicki
8 Locations
Gierałtowice
Knurów
Pilchowice
Pyskowice
Rudziniec
Sośnicowice
Toszek
Wielowieś
Miasta i Powiaty L-P
2 Locations
Mysłowice
Piekary Śląskie
Powiat mikołowski
5 Locations
Mikołów
Orzesze
Ortanowice
Łaziska Górne
Wyry
Powiat pszczyński
6 Locations
Goczałkowice-Zdrój
Kobiór
Miedźna
Pszczyna
Pawłowice
Suszec
Miasta i Powiaty R-S
4 Locations
Rybnik
Ruda Śląska
Sosnowiec
Świętochłowice
Miasta i Powiaty T-Ż
3 Locations
Tychy
Zabrze
Żory
Powiat wodzisławski
4 Locations
Rydułtowy
Radlin
Pszów
Wodzisław Śląski
Powiat żywiecki
15 Locations
Czernichów
Gilowice
Jeleśnia
Koszarawa
Lipowa
Łękawica
Łodygowice
Milówka
Radziechowy - Wiepsz
Rajcza
Ślemień
Świnna
Ujsoły
Węgierska Górka
Żywiec
Podsumowanie

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *