Ćwiczenia z taśmą oporową

Podczas prowadzonych przez nas zajęć grupowych często sięgamy po ćwiczenia z taśmą oporową. Istnieje wiele rodzajów samych taśm które różnią  się głównie pod względem siły oporu uzyskiwanego podczas ćwiczeń jak i rodzaju ich budowy czy też przeznaczenia. My używamy taśm TheraBand CLX które posiadają na całej długości pętelki ułatwiające ich użycie podczas ćwiczeń.

Rodzaje taśm do ćwiczeń oraz ich odpowiedni dobór

Gumy oporowe można wykorzystywać w wielu środowiskach związanych ze zdrowiem, poprawą kondycji czy sportem. Korzystają z niej fizjoterapeuci, trenerzy, profesjonalni zawodnicy jak i również amatorzy sportu. Ze względu na swoją wielozadaniowość oraz stosunkowo niską cenę zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Dobór odpowiedniej taśmy oczywiści zależy od tego jakiego rodzaju ćwiczeń będziemy chcieli ją przeznaczyć. Większość taśm posiada różny poziom oporu który chcemy uzyskać podczas ćwiczeń. Do użytku rehabilitacyjnego użytkowane są zazwyczaj taśmy o niskim oporze gdzie wraz z procentowym przyrostem długości taśmy podczas rozciągania ich opór wzrasta.

 

Korzystając z zamieszczonej infografiki można dobrać taśmę dla własnych potrzeb. Oznaczenie kolorów i oporu podczas ich rozciągania podane jest dla taśm TheraBand z których korzystamy podczas sesji rehabilitacyjnych lub zajęć grupowych. Inni producenci mogą stosować różne oznaczenia dla swoich taśm których opis znajdziesz zazwyczaj na opakowaniu.

  • Prawidłowo dobrana taśma pozwoli nam na wykonanie podczas ćwiczeń co najmniej 15 powtórzeń  
  • Taśmy o niskim oporze (żółta) zalecane są dla osób starszych oraz w rehabilitacji pourazowej.
  • W ćwiczeniach profilaktycznych dla kobiet polecane są taśmy koloru czerwonego
  • Dla mężczyzn w zastosowaniu amatorskim zalecane są taśmy o średnim oporze rozciągania (zielony, niebieski)
  • Dla osób o średnio zaawansowanym poziomie ćwiczeń oraz większym stopniu wytrenowania zaleca się użycie taśm koloru czarnego
  • Taśma srebrna oraz złota stosowana jest zazwyczaj  w sporcie wyczynowym

Taśmy można również podzielić pod względem rodzaju ich budowy, długości, szerokości, wbudowanych zapętleń, zastosowanych uchwytów. Są to między innymi długie taśmy Loop Band, taśmy do flossingu, expandery. 

Jak prawidłowo i bezpiecznie używać taśmy oporowej

Dla bezpiecznego wykonywania ćwiczeń warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń która pozwoli uniknąć poślizgnięć i zapewni stabilne podparcie oraz poprawi komfort. Ważnym czynnikiem wpływającym na poprawne i bezpieczne podejście do ćwiczeń jest rozgrzewka ukierunkowana na rozgrzanie stawów poprzez np. krążenia, bieg w miejscu. Same gumy są odporne na rozrywanie więc można bez obawy wykonywać proponowane ćwiczenia. Poniżej dodajemy film przygotowany przez producenta używanych przez nas taśm przedstawiający przykładowe ćwiczenia.

Gdzie można wykonywać ćwiczenia z taśmą?

Oczywiście można i należy ćwiczyć w domu, na salach gimnastycznych, samemu lub w grupie. Popularne również są instruktaże online jak i ćwiczenia z wykorzystaniem dostępnych  w sieci materiałów. Zachęcamy do każdej z tych form choć sami stawiamy na tradycyjne rozwiązania i oferujemy możliwość udziału w grupowych ćwiczeniach. Na zajęciach fizjoterapeuta ma bezpośredni kontakt i na bieżąco może korygować poprawność ich wykonywania. Jeśli masz pytania możesz skorzystać z formularza lub zapisać się na ćwiczenia za pomocą panelu rezerwacji.

No comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *